Klaus Eder
Sinema Yazarı FIPRESCI

Türkiye ve Almanya’dan Uzun Metraj Film Yarışması’na katılacak filmlerin arasından En İyileri seçecek olan jürinin başkanlığını, FIPRESCI Genel Sekreteri ve 15. Türkiye Almanya Film Festivali’nin onur konuğu olan Klaus Eder üstlenecektir.

Klaus Eder 1939'da Augsburg/Almanya'da doğdu. Stuttgart'ta Alman Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. 60'lı yılların ortasından itibaren Bayerischer Rundfunk gibi kurumlar için sinema eleştimeni olarak çalıştı. Andrzej Wajda, Luis Bunuel, Nikita Michalkov ve Andrei Kontchalovski, Arturo Ripstein, Im Kwon-taek, Nagisa Oshima, Çin'in Beşinci Nesli konulu kitaplar yazdı. Alexander Kluge ile ortak iki kitabı yayınlandı. 1986 – 2007 yılları arasında FilmFest Münih'in program yönetmeni olarak görev aldı. Münih’te yaşayan ve birçok uluslararası festivale danışmalık yapmakta olan Eder aynı zamanda FIPRESCI, Uluslararası Sinema Eleştirmenler Birliği Genel Sekreterliğini yürütmektedir.

Suzanne Pradel
Yazar ve Sinema Dramaturgu

Suzanne Pradel uluslararası alanda film dramaturgu, satış temsilcisi ve yazar olarak çalışmakta. Uzun yıllar yapım şirketleri, dağıtımcılar, destek fonları ve TV kanalları için serbest editörlük yaptıktan sonra 2009 yılında BuchScout Ajansını kurdu. Suzanne Pradel Alman sinema ve TV dramaturgları derneği (VeDRA) ve European Women’s Audiovidual Network (ewa)’nın üyesidir. ewa’nın “Female Scriptwriter Residency in Berlin” bölümünü yönetmekte ve bu kapsamda eğitim programları geliştirip, eğitim vermektedir. Avrupa destek fonları MEDIA ve Eurimages için uzun yıllardır proje değerlendirmen olarak görev almaktadır.

Mahmut Fazıl Çoşkun
Yönetmen

UCLA ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde sinema eğitimi aldı. 2000 yılında belgesel yönetmeye başladı. 2009'da ilk uzun metraj filmi "Uzak İhtimal" filmini yaptı. Film, Rotterdam Film Festivali’nde "Altın Kaplan Ödülü", İstanbul film festivali ve Adana Altın Koza Film Festival’lerinden "En İyi Yönetmen” ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. İkinci filmi "Yozgat Blues" 2013'te tamamlandı ve uluslararası ilk gösterimi San Sebastian Film Festivali’nde, ulusal ilk gösterimi İstanbul Film Festivali’nde yapıldı. “Yozgat Blues” Adana Altı Koza ve Malatya Film Festival’lerinde “En İyi Film” ve Sofya Film Festivali’nde “En İyi Balkan” ödüllerini aldı.

Kyra Scheurer
Sinema ve TV Dramaturgu

Kyra Scheuerer serbest film dramaturgu olarak çalışmakta ve “Filmplus” Kurgu Festivali’nin sanatsal yöneticisi olarak görev almaktadır. İletişim Bilimleri eğitimi ve çeşitli yayıncılık ve gazetecilik çalışmalarından sonra senaryo danışmanlığı eğitimini tamamlamıştır. Ardından film sektöründe serbest dramaturg ve kurgu danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Şubat 2007’den bu yana sinema ve televizyon dramaturjisi derneği VeDRA’nın yönetim kurulu üyesi olmuş, 2016’da aynı derneğin ikinci başkanı seçilmiştir. “Filmplus” Kurgu Festivali’nin sanatsal yöneticisi olarak 2009’dan bu yana belgesel ve kısa film bölümünün yöneticisi, ana tema bölümünün küratörüdür.

Tuba Ünsal
Oyuncu

Tuba Ünsal oyuncu, yapımcı, uluslararası marka elçisi olarak çalışmaktadır. Los Angeles’ta Stella Adler Akademi’de oyunculuk eğitimi aldı. Birçok televizyon dizisi, film ve tiyatroda yer aldı. 2017 yılında “To be House of Production” adlı yapım şirketini kuran Tuba Ünsal, İsimsiz Yıldız, Kürk Mantolu Madonna gibi tiyatro projelerinde hem oyuncu hem de yapımcı olarak seyirci karşısına çıktı. Dünyanın En Güzel Kokusu, ortak yapımcı olduğu ilk sinema filmi oldu. 2012’de kendi hamilelik ve doğum sürecini anlattığı “Benim Komposto Günlüğüm” adlı kitabı yayınlandı. MARKA 2016’da ilk kez, bir oyuncu olarak nasıl marka olunur sürecini anlattı.