40 qm Deutschland

40 Metrekare Almanya
DE 1986, 76'' dak., OmdU

Yönetmen: Tevfik Başer

Dursun kırklı yaşlarında Almanya'da çalışan bir işçidir. Köyünden evlendiği Turna'yı alıp Hamburg'a getirir. Oturdukları kırk metrekarelik, avluya baktığında güneş görmez küçücük ev artık Turna'nın görüp göreceği Almanya olacaktır. Köyünde yaşadığı koşullardan uzak, kadınların kocalarıyla yaşamı paylaştığı bu ülkeye uyum sağlamasına kocası izin vermez. Namuslu bir kadının, egoizm, lüks ve sapkınlıklarla dolu böyle bir dünyada yeri yoktur der. Turna'nın yeri yalnız ve yalnız evidir. Karşı evde oturup kendisine gülümseyen ve bebeğini gösteren küçük çocukla işaretleşmesine bile izin verilmez. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Özay Fecht, Yaman Okay, Demir Gökgöl, Mustafa Gülpınar, Grit Mackentanz, Marita Petersen

Gösterim:
15.03.2018 18:00 KommKino
Bilet satışları için

Abluka

TR 2015, 119'' dak., OmdU

Yönetmen: Emin Alper

İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, 20 yıl hapis yattıktan sonra, şartlı tahliye olan Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur. Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak muhbirlik yapmaya başlar. Kardeşi Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır. Ahmet, Kadir’in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır. Ahmet’in mesafeli tutumu, Kadir’i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir.

Oyuncular: Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen, Müfit Kayacan, Ozan Akbaba

Gösterim:
11.03.2018 12:00 KommKino
Bilet satışları için
13.03.2018 20:30 Festsaal

Aile Arasında

TR 2017, 125'' dak., OmdU

Yönetmen: Ozan Açıktan

21 yıllık ilişkileri aynı gün noktalanan nevrotik Fikret ile müzikhol vokalisti Solmaz komik bir tesadüfle tanışır. Solmaz’ın kızı Zeynep, Adanalı sevgilisiyle evlenmeye karar verince her şeyden korkan Fikret, kendini bir anda hayatının rolünü oynarken bulur. Aile arasında olması planlanan nikah, damadın ailesinin ısrarıyla büyüdükçe büyür. Bu ekip düğün hazırlıkları boyunca silahlı, geleneksel, kebapçı zinciri sahibi Adanalı aileyle anlaşabilecek ve bu düğün bir terslik çıkmadan yapılabilecek midir? İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Fatih Artman, Şevket Çoruh, Gülse Birsel, Derya Karadaş, Su Kutlu, Ayta Sözeri, Devin Özgür Çınar, Deniz Hamzaoğlu, Aladağ: Rıza Akın, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Erdal Cindoruk, Ünal Yeter

Gösterim:
11.03.2018 15:30 Festsaal
Bilet satışları için
13.03.2018 20:30 Filmhaus Kino
Bilet satışları için

Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri

TR 2018, 85'' dak., OmdU

Yönetmen: Nebil Özgentürk

Belgesel: 1961 sonlarına doğru başladı her şey: İstanbul Tophane’deki İşçi Bulma Kurumu önünde Türkiye’yle Almanya arasında yapılan “iş gücü anlaşması” gereği Almanya’ya gitmek isteyenler kuyruk oluşturmuştu. Bir iş kuracak, bir ev ya da bir traktör alacak kadar para biriktirip geri döneceklerdi, ama "misafirlik" hiç bitmedi. Kaldılar. Almanlar, o günlere dair şu sözü kayda geçireceklerdi... “İşgücü bekliyorduk, insan geldi!” Hazırlığı 1,5 yıldan fazla süren belgeselde dünden ve bugünden dikkat çekici öyküler yer alıyor. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Gösterim:
18.03.2018 13:00 KommKino
Bilet satışları için

Aus dem Nichts

Paramparça
DE 2017, 105'' dak., OmeU

Yönetmen: Fatih Akın

Katja kocasi Nuri ve oğlu Rocco’yu terörist bir saldırıda kaybeder. Yasına sıkıca sarılan genç kadın acısını uyuşturucuyla dindirmeye çalışır. Polis Neonazi çift Edda ve André Möller’i tutuklayınca Katja yeniden umutlanır. Ancak hakkını aradığı mahkeme, zanlılardan yana tavır koyunca bütün gücüyle sarıldığı yası yavaş yavaş öfkeye dönmeye başlar. Hayatına dair her şeyi yaşadığı kayıpla birlikte arkasında bırakan Katja, kendi adaletini sağlamak üzere yollara düşer. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Diane Kruger, Denis Moschitto, Johannes Krisch, Samia Chancrin, Numan Acar, als Gast Ulrich Tukur

Gösterim:
11.03.2018 18:00 Filmhaus Kino
Bilet satışları için
17.03.2018 20:30 Filmhaus Kino
Bilet satışları için

Ayla

TR 2017, 125'' dak., OmdU

Yönetmen: Can Ulkay

Kore Savaşı'nda subay olan Süleyman, savaş esnasında öksüz kalan küçük Koreli kızla sevgi dolu samimi bir bağ kurar. Ayla adını verdiği küçük çocuğa aylarca bakar, ancak savaş bittiğinde kimsesiz çocuğu Türkiye'ye götürmek istediğinde Kore yasalarının engeliyle karşılaşır ve zor da olsa ayrılırlar. Bu olaylardan 60 yıl sonra Süleyman Bey, nerede olduğu, neler yaptığı hakkında hiçbir bilgisi olmadığı Ayla'yı yeniden görebilmek için harekete geçer. Film, Kore'de savaşmış Süleyman Dilbirliği'nin gerçek hikayesinden esinlenerek çekilmiştir. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Kyung-jin Lee

Gösterim:
11.03.2018 20:00 KommKino
Bilet satışları için
13.03.2018 18:00 Festsaal
Bilet satışları için

Die Legende vom Hässlichen König

Çirkin Kral Efsanesi
DE/AUT 2017, 122'' dak., OmdU

Yönetmen: Hüseyin Tabak

Yılmaz Hoca’nın özel hayatını araştırdıktan sonra, kendisinin gerçekten bir efsane olduğunu anladım. Çünkü özel ilişkileri, annesine, babasına, kız kardeşi Leyla’ya, çocuklarına o kadar insani ki, o kadar sevgi dolu ki… Ama bir yandan da kendini Çirkin Kral diye o zamanki dergilere, gazetelere bir marka gibi, her gün koyabiliyordu. Bu çok zor bir şey, çünkü asıl iç dünyası çok sade. Bizim ve amcamların evinde hep Yılmaz Güney’in bir fotoğrafı asılı olurdu. Çocukken anlamazdık, ölmüş bir amca zannerderdik onu. Ve düşünün, aradan 30 yıldan fazla geçmiş, halen onun filmlerini izledikten sonra “ben sinemacı olacağım” diyen gençler var. O kadar insanın hayat çizgisini değiştirdi ki… Bunu ancak efsaneleşmiş birisi yapabilir. Hüseyin Tabak, Yönetmen Yılmaz Güney’in Paris te yaşayan Kızı Elif Pütün Güney’in de katılımı ile.. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Yılmaz Güney, Michael Haneke, Costa-Gavras, Tahir Yüksel, Gilles Jacob, Donat Keusch, Jack Lang, Elif Güney Pütün, Ahmet Zirek, Tarık Akan

Gösterim:
12.03.2018 19:00 Festsaal
Bilet satışları için
17.03.2018 17:30 KommKino
Bilet satışları için

Die neuen Kinder von Golzow

Golzow’un Yeni Çocukları
DE 2017, 90'' dak., OmdU

Yönetmen: Simone Catharina Gaul

Dem kleinen ostdeutschen Dorf Golzow, einst berühmt für sein Filmprojekt "Die Kinder von Golzow", gehen die Kinder aus. Der Bürgermeister hat eine Idee: Flüchtlingsfamilien sollen in sein Dorf ziehen und so die Grundschule retten. Also kommen Halima und Fadi mit ihren Kindern Hamza, Bourhan und Kamala nach Golzow. Doch der Unterschied zwischen ihrem Leben in einer syrischen Großstadt und dem in einem überalterten ostdeutschen Dorf könnte größer kaum sein. Ein Film über Golzows Integrationsexperiment. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Halima Taha; Fadi, Kamala, Burhan und Hamza Sayed Ahmad; Frank Schütz; Gaby Thomas

Gösterim:
11.03.2018 14:30 KommKino
Bilet satışları için
18.03.2018 17:00 Filmhaus Kino
Bilet satışları için

DJAM

Aman Doktor
FR/TR/GR 2017, 97'' dak., OmdU

Yönetmen: Tony Gatlif

Midilli’de yaşayan ve delidolu bir kişiliğe sahip olan Djam, üvey babası Kakourgos’un isteği üzerine atıl durumda olan tekneleri için zor bulunan bir parçayı yaptırmak üzere İstanbul’a gider.Burada göçmenlere yardım etmeye çalışan Avril’le tanışır ve Yunanistan’a dönmeye karar verirler.Türkiye bölümünde ‘Cümbüş Cemaat’ grubunun da devreye girdiği ve öykünün şenlik havasına katkıda bulunduğu ‘Aman Doktor’, genlerinde ‘rebetiko ruhu’nu taşıyan karakteriyle kaçırılmayacak bir Tony Gatlif filmi...

Oyuncular: Daphné Patakia, Simon Abkarian, Maryne Cayon, Kimon Kouris, Solon Lekkas, Yannis Bostantzglou, Eleftheria Komi

Gösterim:
10.03.2018 15:30 KommKino
Bilet satışları için
11.03.2018 18:15 Festsaal
Bilet satışları için

Es war einmal in Deutschland

Bir Zamanlar Almanya’da
DE/BEL/LUX 2017, 102'' dak., OmeU

Yönetmen: Sam Garbarski

Almanya 1946. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Nazilerden son anda ve zar zor kurtulan Yahudi David ve arkadaşları hayatlarını idame ettirmek için türlü türlü hileler ve numaralarla, havlu, nevresim ve başka ıvır zıvır satarlar. Tek amaçları bir an önce para kazanarak ABD veya Filistin’e göç etmektir. Ancak Amerikan subay Sara Simon peşlerindedir. Özellikle David’in karmaşık geçmişiyle yakından ilgilenir: Hitler’i Obersalzberg’deki malikanesinde nasıl gidebilmiş ve Hitler ile iletişimde olabilmiştir? İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Antje Traue, Tim Seyfi, Mark Ivanir, Anatole Taubman, Hans Löw, Pál Mácsai, Václav Jakoubek

Gösterim:
10.03.2018 20:15 KommKino
Bilet satışları için
18.03.2018 19:00 Filmhaus Kino
Bilet satışları için

Fındıktan Sonra

TR 2018, 43'' dak., OmeU

Yönetmen: Ercan Kesal

Dünya prömiyeri: Çiçekpınar köylüleri fındıktan önce kendilerine yeten, dayanışmacı, komünal bir toplumsal formda ya- şarken, fındıktan sonra herkesin kendi işinden sorumlu olduğu ve hiyerarşik olarak örgütlendiği bir toplumsal forma nasıl geçiş yaptık- larını gösteren bir film bu. Aynı zamanda, küçük bir köyde yaşanan minyatür bir prekapita- lizmden kapitalizme geçiş hikaye- si. Bu yolculukta aslında yıllar içe- risinde neyi kaybettikleri! „İnsan için ekonomi’’ derken, “eko- nomi için insan’’a dönüşen hayatı. Giriş ücretsizdir.

Oyuncular: Dokumentarfilm

Gösterim:
11.03.2018 18:45 KommKino

In Zeiten des abnehmenden Lichts

Solgun Işıklar Zamanı
DE 2017, 101'' dak., OmeU

Yönetmen: Matti Geschonneck

1989 sonbaharı, Doğu Berlin: Eski partizan ve tüm kalbiyle stalinist olan Wilhelm Powileit’in 90. yaşgünü onuruna eşi Charlotte büyük bir kutlama düzenler. Akrabalar, arkadaşlar ve komşuların dışında İşçi ve Köylü Devletinin temsilcileri de davetlilerin arasındadır. Ancak dört gözle beklenen davetlilerden biri eksiktir: torunları Sascha. Henüz kimse Sascha’nın birkaç gün önce Batı Almanya’ya kaçtığını bilmiyordur. Haber duyulduğunda ise kıyamet kopar… İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Bruno Ganz, Hildegard Schmahl, Sylvester Groth, Evgenia Dodina, Natalia Belitski, Alexander Fehling, Gabriela Maria Schmeide

Gösterim:
10.03.2018 20:30 Filmhaus Kino
Bilet satışları için
12.03.2018 20:30 Filmhaus Kino
Bilet satışları için

İstanbul Kırmızısı

TR 2017, 115'' dak., OmdU

Yönetmen: Ferzan Özpetek

Travmatik bir kayıptan sonra yıllarca yurtdışında yaşayıp Türkiye'ye dönmemiş yazar-editör Orhan Şahin, ünlü yönetmen Deniz Soysal'ın yazdığı ilk kitap üzerine çalışma yapmak amacıyla İstanbul'a gelir. Deniz, artık bütün gücünü ve ihtişamını kaybetmekte olan ailesiyle birlikte bir yalıda hayatını sürdürmektedir. Ancak Orhan gelir gelmez kendisini Deniz'in karmaşık ilişkileri, gizemli arkadaşları ve aile bireylerinin arasında kalmış bulur. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Halit Ergenç, Nejat İşler, Tuba Büyüküstün, Serra Yılmaz

Gösterim:
11.03.2018 20:00 Filmhaus Kino
Bilet satışları için
17.03.2018 20:15 KommKino
Bilet satışları için

Kaybedenler Kulübü Yolda

TR 2018, 110'' dak., OmdU

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Uluslararası prömiyeri: Kaan ve Mete Olimpos’ta, kalabalık bir Kadıköy grubuyla yaptıkları eğlenceli tatilin sonunda, motorlarıyla İstanbul’a doğru yola çıkarlar. Ancak yolculuğun iki beklenmedik misafiri daha olacaktır. İstanbul’a doğru ilerlerken, hayat onlara ve bize yolun, yolculuğun ve ilişkilerin hiçbir zaman planlandığı gibi ilerlemediğini, bir kez daha ve oldukça sert bir biçimde gösterecektir… Kapanış filmimiz olan Kaybedenler Kulübü Yolda, festivalde oyuncuların katılımı ile Almanya galasını yapacaktır. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Nejat İşler, Yiğit Özşener, Hande Doğandemir, Merve Çağıran, Rıza Kocaoğlu, Sarp Akkaya

Gösterim:
18.03.2018 19:30 Festsaal
Bilet satışları için

Königin von Niendorf

Niendorf Kraliçesi
DE 2017, 67'' dak., OmeU

Yönetmen: Joya Thome

Aslında Lea’nın mutlu olması gerekirdi. Okul tatile girmiş altı hafta boyunca yazın tadını çıkarabilecektir. Ancak Lea okul arkadaşlarıyla anlaşamıyordur ve en iyi arkadaşı Lara da yaz tatilini başka bir yerde geçireceği için Lea’nın canı çok sıkılır. Arkadaşı, 53 yaşındaki müzisyen Mark’ın da kendi dertleriyle uğraşmatığı için, Lea ile ilgilenemez. Bisikletiyle mahallede gezerken, bir benzin bidonu ile dolaşan bir grup erkek çocuk dikkatini çeker. Lea mutlaka çetenin bir üyesi olmak ister, ama aslında çeteye kızlar giremez. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Lisa Moell, Mex Schlüpfer, Denny Sonnenschein, Salim Fazzani, Ivo T. Michligk, Elias Sebastin, Moritz Riek

Gösterim:
11.03.2018 13:00 Filmhaus Kino
Bilet satışları için
18.03.2018 13:00 Filmhaus Kino
Bilet satışları için

Macht euch keine Sorgen

Merak Etmeyin
DE 2017, 89'' dak., OmeU

Yönetmen: Emily Atef

Jakob Schenk bir süre önce ailesine dinini değiştirerek Müslüman olmak istediğini açıklamıştır. Annesi ve babası ilk başlarda bu değişimden pek memnun olmasalar da, oğullarının hayatına bir anlam katmasına sevinirler. Ancak birgün polis kapılarına gelip, Jakob’un arkadaşı Falk ile İspanya tatilinde olmadığını, Suriye’ye gidip IŞİD’e katıldığını açıkladığında beyninden vurulmuşa dönerler. Babası her ne pahasına olursa olsun, oğlunu eve getirmeye kararlıdır.

Oyuncular: Jörg Schüttauf, Ulrike C. Tscharre, Leonard Carow, Leonard Scheicher

Gösterim:
10.03.2018 18:00 Festsaal
Bilet satışları için

Tereddüt

Clair Obscur
DE/FR/P/TR 2016, 105'' dak., OmdU

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

İstanbullu genç bir kadın psikiyatrist, tayinle geldiği ama şehre çok da uzak olmayan bir taşra kasabasında mecburi göreve başlar. Hafta içi görevine kasabada devam ederken, hafta sonları da İstanbul'daki evine gelir. Kocası Cem ile dışardan kusursuz gibi görünen bir evlilik sürdürmektedir; ama içten içe ters giden bir şeylerin olduğunu hisseder. Öte yandan bir gün hastaneye getirilen Elmas ile ilişkisi Şehnaz'a bambaşka bir kapı açarken, akli dengesini yitirmek üzere olan Elmas da Şehnaz'ın yardımıyla ruhundaki düğümleri bir bir çözecektir.

Oyuncular: Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Sema Poyraz

Gösterim:
10.03.2018 18:15 Filmhaus Kino
Bilet satışları için
11.03.2018 20:30 Festsaal
Bilet satışları için

Yaşar Kemal Efsanesi

TR 2017, 113'' dak., OmdU

Yönetmen: Aydın Orak

Yaşar Kemal’in doğumundan ölümüne tüm hayatı, kendi ağzından ve hayatına yakın tanıklık etmiş dostlarının anlatımlarıyla aktarılıyor, Yaşar Kemal’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış arşiv görüntüleri yer alıyor. Film hazırlanırken, yüzlerce saatlik kaynaklardan derlenmiş ses kayıtlarından ve binlerce sayfalık dokümandan yararlanılmış. Ara Güler, Arif Keskiner, Zülfü Livaneli,Orhan Pamuk ,Türkan Şoray , Atıf Yılmaz ve Aziz Nesin‘in de aralarında olduğu yakın dostları Yaşar Kemal’i anlatıyor. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Mit der Stimme von Halil Ergün

Gösterim:
14.03.2018 20:30 KommKino
Bilet satışları için

Zer

TR 2017, 112'' dak., OmdU

Yönetmen: Kazım Öz

1938’de Dersim acılarını yaşayanlardan olan Babaannesi Zarife’nin,kendisine söylediği şarkının peşinden giden Jan’ın hikayesidir.Babaannesi Kanser tedavisi için New York’a getirildiğinde hastanede daha da yakınlaşırlar. Ölümünden sonra Jan, babaannesinin büyüdüğü Kürt köylerini görmeye, şarkının arkasındaki gerçeği aramak üzere yola çıkar. Yolculuğu hiç tanımadığı mirasına doğru götürür Jan’ı ve acı, gizlenmiş gerçekler su yüzüne çıkarken, babaannesinin geride bıraktığı hikâyesi de anlatılır. İnternette herhangi bir gösterimin tüm biletlerinin satılmış olduğunu görürseniz, bu sadece internet ortamında satılan biletlerin tükenmiş olduğu anlamına gelir. Festival gişesinde her zaman bilet bulabilirsiniz.

Oyuncular: Nik Xhelilaj, Güler Ökten

Gösterim:
11.03.2018 13:00 Festsaal
Bilet satışları için
18.03.2018 15:00 Festsaal
Bilet satışları için